Kynšperk nad Ohří

Centrum Kynšperku nad Ohří leží za dřevěnou lavkou. Ve městě je zdravotní středisko,pošta, ubytovací a stravovací služby, čerpací stanice a vlaková stanice. Za pozornost stojí prohlídka města a výlety do okolí.

Svolení k založení města u soutoku Malé a Velké Libavy u obchodní cesty, dostal doksanský klášter od Václava I. roku 1232. Dnešní Kynšperk však stojí 2 km západněji. Po připojení Chebska k Českým zemím začalo město stagnovat, až Karel IV. rozšířil jeho práva a svolil zbudovat hradby. Poté byl opakovaně svými majiteli zastavován. V letech 1618 - 1620 město podporovalo stavovsképovstání a v roce 1619 jej navštívil i zimní král Fridrich Falcký. Po prohranébitvě na Bílé hoře se stalo městem poddanským.

Z třicetileté války seKynšperk vzpamatoval díky zemědělství a řemeslům, hrad byl však zcelazničen. Ve 2. polovině 17. století začala obnova města, byl postaven panský dům -nové sídlo vrchnosti. V 18. století se zde začala rozvíjet textilní výroba, truhlářstvía v následujícím století i těžba hnědého uhlí. Roku 1871 se zde narodil KašparHermann, vynálezce ofsetového tisku.

Poválečná doba po roce 1945 znamenala proměsto spíše úpadek. V 50. a 60. letech bylo vybudováno sídliště a panelové domy byly necitelně umisťovány mezi historickouzástavbu. Oživení kulturního a společenského života města nastalo opět po roce 1989. Za návštěvu stojí: barokní farní kostelNanebevzetí Panny Marie, panský dům č. p. 1, Kynšperská branka č. p. 87, židovský hřbitov, krytá dřevěná lávka z 18. století aj. Město Kynšperk nad Ohří je kolébkou Dne Ohře, což je celokrajská slavnostřeky, která je každoročně pořádána poslední sobotu v měsíci červenci.

V Kynšperku se nachází několik ubytovacích i stravovacích možností.

Otevři fotografie
Přehraj audio
Přidej tip pro ostatní návštěvníky:
  • Kontakty
Close

Otevři v mobilu

http://pruvodce.poohri.cz/qr/cs/pruvodce/vodacka-ohre/misto/reka-ohre-cheb-az-kynsperk-nad-ohri-kynsperk-nad-ohri
Close
  • Sdílej pomocí sociální sítě
  • Facebook:
    nahrávám
  • Google plus:
  • Mail:

Podpořil RF MŽP - více o projektu

Partner projektu

Partner projektu

Zpracovatel