Kyselka

KYSELKA - 730 obyvatel. Oblast kolem obce Kyselka byla kolonizována již ve 13. století. Datum osídlení samotné obce však díky nedostatečnému svědectví archeologických nálezů nelze přesně určit. První písemná zmínka o užívání místních pramenů pochází z roku 1522.

Avšak objekty dnes již bývalých lázní utrpěly za okupace, po znárodnění v r. 1948 a hlavně po nepodařené privatizaci počátkem 90. let minulého století.

Hovoří se zde o “Bukové kyselce” vyvěrající ze zemského povrchu. V 18. století se místní pramen již stáčel do kameninových lahví a rozvážel. Skromný počáteční lázeňský provoz se datuje do konce 18. století. Obec v roce 1852 navštívil řecký král Otto I., po kterém dodnes nese jméno zdejší pramen minerálky.

O rozvoj obce se velkou měrou zasloužil ke konci 19. stol. Heinrich Mattoni, jenž začal vodu z Ottova pramene stáčet a ve velkém i vyvážet (export až kolem 9 milionů lahví ročně). V obci vyrostly lázně,kolonády a výstavní lázeňské domy a jejich sláva rostla.

Zdejší závod MATTONI je v současnosti největším provozem na stáčení minerálních vod v České republice. Jeho vlastníkem je největší producent minerálnícha stolních vod v České republice, společnost Karlovarské minerální vody, a.s.

Otevři fotografie
Přehraj audio
Přidej tip pro ostatní návštěvníky:
  • Kontakty
Close

Otevři v mobilu

https://pruvodce.poohri.cz:443/qr/cs/pruvodce/vodacka-ohre/misto/reka-ohre-hubertus-vojkovice-kyselka
Close
  • Sdílej pomocí sociální sítě
  • Facebook:
    nahrávám
  • Google plus:
  • Mail:

Podpořil RF MŽP - více o projektu

Partner projektu

Partner projektu

Zpracovatel