Velichov

VELICHOV - 500 obyvatel. První písemná zmínka o obci se datuje do roku 1142. Do roku 1336 obec patřila k doksanskému klášteru, kdy byla vyměněna za zboží a stala se manským statkem královského hradu Hauenštejn. O 200 let později již měli hrad a přilehlé panství v držení Šlikové, v té době už tu stála tvrz.

Pro Velichov byla pohromou třicetiletá válka, kdy císařské vojsko vesnici a tvrz v r. 1621 vypálilo. Poté se v obci vystřídala celá řada majitelů, mezi nimi i Jan František Hessler, majitel stříbrných a cínových dolů v okolí. Ten si v obci nechal postavit pozdně barokní zámek vybudovaný ve středu obce, na pravém břehu Ohře v l. 1747-1755.

Pozdější přestavby zachovaly základní dispozici původní zámecké architektury, ale téměř vymazaly její historický ráz. V obci se také nachází novogotický kostel Nanebevzetí P. Marie z konce 19. století, ve hřbitovní zdi cenný renesanční náhrobník z 2. pol. 16. století. Ve Velichově můžete ochutnat zlatý mok z místního minipivovaru v hostinci U mexického zálivu.

Otevři fotografie
Přehraj audio
Přidej tip pro ostatní návštěvníky:
  • Kontakty
Close

Otevři v mobilu

https://pruvodce.poohri.cz:443/qr/cs/pruvodce/vodacka-ohre/misto/reka-ohre-hubertus-vojkovice-velichov
Close
  • Sdílej pomocí sociální sítě
  • Facebook:
    nahrávám
  • Google plus:
  • Mail:

Podpořil RF MŽP - více o projektu

Partner projektu

Partner projektu

Zpracovatel