Loket

LOKET (městská památková rezervace) - 3202 obyvatel. Město leží v meandru ohře ve tvaru lisdkého lokte. Hrad byl na tomto místě postaven zřejmě již v 11. století, dávno předtím však oblast osídlily slovanské kmeny.

Město vzniklo kolem roku 1240 na výrazném ostrohu sevřeném řekou Ohře. V roce 1317 v době četných rozbrojů v zemi zde pobývala Eliška Přemyslovna se svými dětmi a téhož roku i král Jan Lucemburský se svou družinou.

Po konci třicetileté války začalo město pozvolna upadat a tento úpadek dovršil požár roku 1725.

Na počátku 19. století zde byla zbudována silnice spojující Loket se Sokolovem, Chebem a Karlovými Vary, později sem byla prodloužena železnice. V současnosti je Loket významným kulturně-společenským centrem regionu, známé je kulturní léto s divadelními představeními v přírodním amfiteátru, MS v motokrosu atd.

Ve městě je více možností stravování, ubytování či nákupu potravin; je zde také pošta, zdravotní středisko, čerpací stanice a vlakové nádraží.

Za návštěvu kromě hradu stojí Barokní sloup Nejsvětější Trojice na náměstí, kostel sv. Václava, ve kterém se nachází oltář s obrazem připisovaným Petru Brandlovi.

Černá věž ve které je kromě středověké hladomorny zajímavá archeologická expozice zaměřená na architekturu opevnění okolních měst.

Zajímavou podívanou poskytne také soukromé muzeum starožitností.

Otevři fotografie
Přehraj audio
Přidej tip pro ostatní návštěvníky:
  • Kontakty
Close

Otevři v mobilu

https://pruvodce.poohri.cz:443/qr/cs/pruvodce/vodacka-ohre/misto/reka-ohre-kralovske-porici-az-loket-loket
Close
  • Sdílej pomocí sociální sítě
  • Facebook:
    nahrávám
  • Google plus:
  • Mail:

Podpořil RF MŽP - více o projektu

Partner projektu

Partner projektu

Zpracovatel