Sokolov

SOKOLOV - 25 081 obyvatel. Za návštěvu stojí: sokolovský zámek, kapucínský klášter, Staré náměstí, kostel sv. Jakuba Většího, rozhledna Hard stojícínad nemocnicí. Za zmínku stojí i ruina zámku Hartenberk (Jedná se o bývalý hrad ze 13. století, který po 2. světové válcechátral, byl rozkraden a roku 1985 úmyslně zapálen. Dnes se pracuje na jeho rekonstrukci.). Nachází se u obce Hřebeny severně od Sokolova.

Jméno města vzniklo dle pověsti, podle které rytíř Sebastian choval v těchtomístech lovecké sokoly. Německý název Falkenau, později počeštěnýFalknov se používaly do roku 1948, od tohoto roku město nese dnešní název.První písemný doklad o existenci tohoto místa pochází z roku 1279. V roce1313 udělil Jan Lucemburský Sokolovu městská práva. Ještě na začátku17. století město sestávalo jen z několika hrázděných domů, renesančníradnice a kostela. Během třicetileté války (1618-1648) byl Sokolov, stejnějako mnoho dalších sídel, téměř zničen.

Po válce začal Jan Hartvík Nostics obnovou - hrad z 15. století byl přestavěn na zámek a vznikl kapucínskýklášter. Přestavby se dočkal i kostel sv. Jakuba. V 18. století bylo město známésvými chmelnicemi, ty však vzaly za své díky nálezu hnědého uhlí, které setu začalo těžit koncem 18. století. Velká část původní zástavby města bylazničena dvěma požáry v letech 1873 a 1874. Hornický dům a další stavbybyly postaveny po skončení poválečné krize ve 20. letech minulého století.Po 2. světové válce se uvažovalo o likvidaci města, které mělo ustoupittěžbě uhlí. K tomu naštěstí nedošlo a rokem 1948 počínají jeho novodobé dějiny.

Rozmáhala se zde těžba uhlí a mnoho památek chátralo, staré jádro bylo zastavěno novostavbami. Zájem o tytohistorické objekty vzrostl až po roce 1989, kdy se začalo investovat do jejich záchrany a oprav, čímž tvář města zkrásněla.Je zde mnoho příležitostí ke sportu či relaxaci, kousek od města je například veřejné koupaliště Michal s vodnímiatrakcemi, minigolfem a tenisovými kurty.

Otevři fotografie
Přehraj audio
Přidej tip pro ostatní návštěvníky:
  • Kontakty
Close

Otevři v mobilu

https://pruvodce.poohri.cz:443/qr/cs/pruvodce/vodacka-ohre/misto/reka-ohre-kynsperk-az-kralovske-porici-sokolov
Close
  • Sdílej pomocí sociální sítě
  • Facebook:
    nahrávám
  • Google plus:
  • Mail:

Podpořil RF MŽP - více o projektu

Partner projektu

Partner projektu

Zpracovatel